ROMANTISMUS - Rusko II.

25. října 2011 v 22:51 | Terka Bass |  Literatura
· Rozhraní romantismu a realismu
· Ze šlechtické rodiny
· Cenzura děl
· Pod policejním dozorem
· 2x ve vyhnanství - u Černého moře a na letním sídle
· Zemřel v souboji, když bránil manželku
· Evžen Oněgin - román ve verších o zbytečném člověku Evženovi, který zdědí příbytek na venkově, kde potká Lenského. Lenský je zasnouben s Olgou a pozve Evžena k nim na návštěvu. Evžen začne na návštěvě s Olgou flirtovat. Lenský vyzve Evžena Oněgina na souboj, v němž je Lenský zabit. Sestra Olgy, Taťána se do Evžena zamiluje a napíše mu milostný dopis. Evžen ji odmítne a odjíždí zpět do města. Po několika letech se se s Taťánou setká. Evžen se do ní zamiluje, ale protože je Olga vdaná, musí ho odmítnout, ač ho miluje.
· Piková dáma - povídka, v níž jsou hlavním námětem hazardní hry. Heřman, hazardní hráč, se dozví o hraběnce, která vždy vyhrává. Přes její schovanku Lizaretu se dostane do domu hraběnky a jde se jí zeptat, jak to dělá. Hraběnka se lekne a zemře. Heřmanovi se však zjevuje ve snech, kde mu prozradí, na které 3 karty má vsadit. Heřman tak udělá. 2 karty vyhrají, ale místo 3 karty - esa, padne piková dáma. Heřman vše prohraje a zblázní se.
· Kapitánská dcerka - Petr Andrejevič Griňov je vyslán otcem do vojska, přičemž ho doprovází starý sluha. Petr je dobrák, a tak věnuje chudákovi Pugačovi svůj plášť. Na vojenské pevnosti se zamiluje do dcery kapitána Marija Ivanova, Mášy. Vypukne povstání, při němž je Petr ochráněn Pugačovem. Po povstání je Petr obviněn, že Pukačovi pomáhal. Na konec Petra zachrání Máša, která uprosí carevnu.
· Boris Godunov
· Ruslan a Ludmila
· Prozaik, dramatik
· Pomezí romantismu a realismu
· Revizor - satirická komedie, v níž autor kritizuje úplatkářství, lidskou hloupost, podlézavost, pokrytectví. Úředník Chlestakov je považován v okresním městě, kde se zastaví na cestě k otci, za revizora z Petrohradu. Chlestakov využívá daného omylu ve svůj prospěch a začne se za revizora vydávat.Městský hejtman jej zve k sobě domů, úředníci ho podplácejí a nakonec mu hejtman nabízí ruku své dcery. Chlestakov se bojí prozrazení, a tak narychlo odjíždí. Teprve po příjezdu pravého revizora se všichni dovídají, že se dali napálit.
· Petrohradské povídky
· Večery na samotě Dikaňky - kniha povídek, které vycházejí z ukrajinského slovesného folkloru
· Mrtvé duše - satirický román charakterizující typy statkářů. Ústřední postava Čičikov projíždí Ruskem a skupuje mrtvé duše zemřelých nebo zmizelých nevolníků, aby na ně jako jejich fiktivní vlastník mohl všelijak získat peníze.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama