Kříž u potoka

26. února 2011 v 20:57 | Tereza Bass |  Četba
KŘÍŽ U POTOKA
Autor: Karolína Světlá
Příběh začíná smrtí mlynáře, po jehož pohřbu se ujme mlynářka sirotka Evičky, která je milá, bystrá a dobrosrdečná. Zanedlouho se mlynářka opět vdá. Vezme si stárka, který u ní pracoval ještě za mlynáře.
Jednoho dne se Evička dozví o klatbě Potockých. Proklela je Józa, když si musela vzít Frantíka, kterého však nikdy nemilovala. Ten, aby si její lásku, ji do pití přilil kouzelný lektvar. Po něm se však Józa zbláznila. Po roce se jim narodil syn, což ji rozhořčilo. Vyběhla před stavení, proklela celý jejich rod a u potoka, kde je nyní kříž, spáchala sebevraždu. Od toho okamžiku se žádnému z Potockých ve vztahu nedařilo.
Statečná Evička se rozhodla, že klatbu prolomí. Vydala se tedy k Potockým, kde se seznámila se Štěpánem. Okamžitě mezi nimi přeskočila jiskra a zanedlouho se konala svatba. Několik let spolu žili v krásném vztahu. Jakoby žádná kletba neexistovala. Jediné, co Evičce trochu vadilo, byl Štěpánův bratr Ambrož, starý mládenec.
Po jisté době přestal být jejich vztah tak harmonický, jako předtím. Štěpánovi začala vadit Evina láska k literatuře, a tak Eva všechny své knihy schovala. Zanedlouho se manželům narodila dcerka, na kterou však Štěpán začal žárlit. Vše kompenzoval častými návštěvami hospod a jediný, kdo byl Evě oporou, byl jeho bratr, podivín Ambrož, který se ukázal jako citlivý a chápavý muž. Mezitím si Štěpán nacházel milenky. Eva všechny jeho prohřešky tolerovala, neboť toužila prolomit kletbu.
Jejich vztah se bortil takovým způsobem, že Eva raději poslala jejich dceru k prarodičům do mlýna. Jednoho večera hodil po své manželce Štěpán dřevěnou dýmku, která ji trefila do čela. Místo toho, aby jí pomohl, vytratil se jako pára nad hrncem. Evu ošetřil až Ambrož, když náhodou přišel na návštěvu. Vyšlo najevo, že ji Ambrož tajně miluje. I přesto, však zůstávala Evička věrna svému manželovi. Ten ale trávil většinu času u své milenky, Mařičky. Jednoho dne se k nim Eva vydala, aby poprosila svou sokyni o přímluvu u svého manžela. Mařička se jí však vysmála. Všechno slyšel Štěpán, který si uvědomil, co všechno musela kvůli němu Evička vytrpět. Vrátil se k ní zpátky, čímž byla kletba prolomena.

Hodnocení: Knížka se mi vcelku líbila, četla se dobře. Autorka ji napsala natolik výborně, že mi nedělalo sebemenší problém přenést se do děje a prožívat veškeré události s hlavní hrdinkou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama