Starověké báje a pověsti

30. ledna 2011 v 13:29 | Tereza Bass |  Četba
Starověké báje a pověsti
Autor: Rudolf Mertlík
Prométheus:
Ačkoliv byl svět nádherný, Prométheus s ním nebyl spokojen. Připadalo mu, že je na něm prázdno.
Vytvořil hliněnou sochu člověka, jemuž Pallas Athéna vdechla život. I přesto, že člověk nic neuměl, Prométheus ho trpělivě všemu učil, a tak se stával čím dél,tím chytřejším. Když Zeus viděl, co všechno lidé dokážou, chtěl, aby je Prométheus naučil klanět se a obětovat bohům. Prométheus tedy zabil býka a rozdělil ho na dvě části. Jedna obsahovala maso zabalené v kůži, ta druhá kosti v tuku.
Zeus si zvolil druhou hromadu. Prométhea lest ho rozzuřila, a tak se rozhodl vzít lidem oheň.
Protože měl Prométheus lidi rád a věděl, že na Olympu v Diově krbu hoří věčný oheň, vydal se ho uloupit. Lidé měli opět oheň. Dia jeho čin velice rozzlobil. Požádal Héfaista, aby vytvořil sochu nádherné dívky, které Pallas Athéna vdechla život a Afrodita jí udělala ještě krásnější. Děvče pojmenovali Pandora. Zeus dal Pandoře zlatou skříňku, s níž ji poslali k bratrovi Prométhea. Ten krásné dívce neodolal, otevřel skříňku, z níž vylétl smutek, bída a nemoci. Ve skříňce zůstala jen trocha naděje.
Tímto ovšem Diova msta neskončila. Nechal přikoval Prométhea ke skále, kam každý den přilétal orel a kloval Prométhea játra. Ta mu vždy přes noc dorostla. To se opakovalo každým dnem. Herakle, když šel jednou okolo skály, zabil orla a tím osvobodil Prométhea.
Avšak takto by nebyl jeho trest vyplněn. Prométheus musel nosit prsten s kusem skály, aby k ní byl navěky připoután.
Hodnocení: Některé pověsti se mi líbili více, některé méně. Nejvíce mě ovšem zaujala ta o Prométheovi, obzvlášť její konec, jak Prométheus musí nosit prsten s kamenem. Vzpomínám si, že se mi knížka líbila už tehdy, když jsme jí na 1. stupni základní školy četli.
            
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama