Romeo, Julie a tma

30. ledna 2011 v 13:28 | Tereza Bass |  Četba
Romeo, Julie a tma
Autor: Jan Otčenášek
Hlavní hrdina Pavel právě dokončuje maturitu. Jednoho večera, když se jde projít do parku, potkává uplakanou židovku Ester, která měla odjet ranním transportem do Terezína, ale protože tak neučinila, hrozí jí zastřelení.
Pavel se hrdinsky Ester ujme a poskytne jí pokoj vedle otcovi krejčovské dílny, kam jí chodí každý den navštěvovat. Nikomu o svém činu nepoví a tajně jí nosí potraviny nebo knížky. Situace v protektorátu se však vyostřuje a Pavel se začíná bát nejen o život Ester, ale i o ten vlastní a svých blízkých. V průběhu díla se do sebe mladí hrdinové zamilují, avšak svou láska musí ukrývat v malém pokojíčku starého domu. Jednoho večera, když se jde Ester opláchnout k malému umyvadlu v koupelně, jí osloví neznámý hlas. Někdo zjistil, že se v pokoji vedle krejčovny ukrývá mladá židovka. Nějakou dobu poté vyjde najevo, kdo Ester objevil. Byl to soused Rejsek, který tuto novinku, pod vlivem alkoholu, začal křičet po celém baráku. Ester má ovšem štěstí, neobjevil ji. Protože nechce být nadále Pavlovi zátěží, rozhodne se odejít.
Její útěk zpozorují němečtí vojáci, před nimiž se jí utéct nepodaří…
Hodnocení:
Již po několika málo stránkách jsem se do knížky začetla a začala prožívat všechny události společně s hlavními hrdiny. Obdivovala jsem Pavlovou statečnost, odhodlanost a laskavost, s níž se staral o dívku, která mohla být již dávno mrtvá bez toho, aby si přidělával problémy. Když jsem nad jeho skutkem přemýšlela, došlo mi, že bych se v podobné situaci asi nedokázala zachovat jinak, protože pokud člověk má šanci pomoci, měl by jí využít. Snad jen škoda, že Pavel existuje pouze na papírech či v našich hlavách a také, že takových, jako on, je na světě málo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama