Romeo a Julie

30. ledna 2011 v 13:26 | Tereza Bass |  Četba
Romeo a Julie
Autor: William Shakespeare
                Romeo a Julie, příběh plný protikladů. Nenávist, láska, radost, smutek a pochopení se prolínají v nejznámější Shakespearovské tragédii.
                Kapuleti a Montekové, dva odedávna znepřátelené veronské rody spojí láska jejich potomků. Čtrnáctileté Julie, z rodu Kapuletů, a Romea, z rodu Monteků, kteří se do sebe zamilují na plese pořádaném Kapulety. Mladý pár tajně oddá mnich Vavřinec, který je společně s Juliinou chůvou jediným, kdo o jejich lásce ví. Krátce poté se Romeo připlete do boje mezi Tybaltem Kapuletem a svým nejlepším přítelem Merkuciem. Merkucio je v souboji zabit. Romeo cítí povinnost Merkucia smrt pomstít, a tak Tybalta zabije. Za tento čin potrestá vévoda Romea vyhnanstvím. Romeo tedy opouští nešťastnou Julii a odchází do Mantovy.
                Mezitím Kapuleti Julii nutí, aby se provdala za hraběte Parise. Ta, jakožto manželka Romeova se znovu provdat nemůže, a tak s mnichem Vavřincem vymyslí lest. Julie vypije nápoj, po němž bude vypadat jako mrtvá. Kapuleti jí místo svatby vystrojí pohřeb. Vavřinec pošle posla do Mantovy, který vše vylíčí Romeovy. Ten se vrátí a společně budou žít v manželství.
                Julie tak tedy učinila. Štěstí však mladému páru nepřálo. K Romeovi se dostává pouze část zprávy. Myslí si, že je Julie mrtvá, a tak si od lékárníka zakoupí jed, který nad tělem Julie vypije. Zatímco Romeo umírá, Julie pomalu přichází k sobě. Vidí svého milého mrtvého, a tak se probodne nožem.
                Teprve nad těly mrtvých dochází k usmíření dvou dlouho znesvářených rodů.

Hodnocení:
Ačkoliv tragédie nejsou přímo mým šálkem kávy, myslím si, že přečíst si Romea a Julii patří k povinnostem každého gramotného člověka. Dílo se mi moc líbilo, obzvláště proto, že jsem zvolila knížku, v níž byl text napsán jako v angličtině, tak v češtině. Jediné, co bych autorovi vytkla je přespříliš úmrtí. Samozřejmě, jedná se o tragédii, ale myslím si, že pokud by prohloubil zápletku mezi veronskými rody a vynechal smrt Tybalta spolu s Romeovým vyhoštěním, mohlo by toto dílo nabírat zajímavých obrátek. Avšak je to jen můj názor.Je dost dobře možné, že pokud by v díle nezemřelo tolik postav, nebylo by tak oblíbené, jak je.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Simi Wynter Simi Wynter | Web | 30. ledna 2011 v 13:32 | Reagovat

To som čítala vo veršoch a musím povedať, že niektoré časti boli neslušné!! teda ja by som to asi nezveršovala :-)

2 Kami Kami | Web | 30. ledna 2011 v 13:33 | Reagovat

supeer :D

3 Glam-prcéék Glam-prcéék | Web | 30. ledna 2011 v 13:38 | Reagovat

ehm, to čtu .. je to povinná četba, ale zase jsem ráda, že se mi do rukou dostalo takové dílo, sama bych si jej nepřečetla .. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama