Robinson Crusoe

30. ledna 2011 v 13:25 | Tereza Bass |  Četba
Robinson Crusoe
Autor:
Daniel Defoe
                Mladý Robinson se touží stát námořníkem, ovšem jeho rodiče si přejí, aby vystudoval a stal se úředníkem. I přesto, že mu rodiče nepožehnají, vydává se Robinson na moře.
                Na moři je zastihne bouřka a jejich loď se potápí. Naštěstí se posádka lodi zachrání a dorazí do Londýna. Crusoe se chce vrátit zpět domů, avšak všechny své úspory prohrává ve hře v kostky. Seznamuje se s kapitánem Dubbleyem, který ho vezme na loď.
Robinsona potkává další neštěstí, a to v podobě pirátů. Ti přepadnou Debbleyho loď. Robinson je zajat a prodán do otroctví. Kapitán lodi mu velice důvěřuje, čehož jednoho dne Crusoe využije. Při rybaření shodí muže, který ho měl hlídat, do moře a na loďce odplouvá pryč. Opět má štěstí v neštěstí a dostává se na portugalskou loď.
Loď bohužel ztroskotá a Robinson, který jako jediný přežil, se dostává na opuštěný ostrov, kde stráví 28 let. K přežití mu pomáhá několik zbraní se střelným prachem, které z lodi zachránil a samozřejmě víra v Boha. Postaví si útulné obydlí, ochočí kozy, vypěstuje pšenici a nakonec si najde i přítele, Pátka. Po dlouhých 28 letech zakotví u ostrova anglická loď, na níž propukla vzpoura proti kapitánovi. Robinson se svým přítelem pomůžou kapitánovi vzbouřence porazit a za odměnu je kapitán odveze do Anglie.
                Robinson se ožení a se svou ženou zplodí 3 děti. Po její smrti se vydává zpět na ostrov.
Hodnocení:
Knížka mě od první stránky zaujala, tudíž jsem neměla problém se do ní začíst. Dílo jsem viděla již dříve zfilmované, ale musím uznat, že v písemné formě se mi příběh zalíbil o mnoho více. Při čtení jsem se dokázala vcítit do role trosečníka a prožívala jsem s ním dny strávené na ostrově. O to více jsem byla zklamaná a překvapená, když jsem zjistila, že se jedná pouze o smyšlený příběh.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama