Realismus II.

23. ledna 2011 v 14:45 | Tereza Bass |  Literatura
·         Fjodor Michajlovič Dostojevskij - 1821 - 1881
- Naturalista
- Proticarské názoryànucené práce na Sibiři
- Idiot - kníže Myškin se vrací do Petrohradu od lékaře, který jej léčil na epilepsii. Ve vlaku se seznámí s Parfenem Regožinem, který jede do Petrohradu pro dědictví po otci. Kníže jej zve na návštěvu, ale Parfen se chce nejprve podívat za Natasjou Filipovnou. Jde ji navštívit a setká se s Gavrielou Ardalinovičem, budoucím manželem Nastasji. Parfen se do Nastasji zamiluje a ta mu řekne, že si ho vezme jen tehdy, když jí přinese 100 000 rublů na oslavu jejích narozenin. To Parfen splní, a tak mu Nastasja slíbí sňatek. Na oslavu dorazí i kníže, který se do Nastasji také zamiluje. Vyzná jí lásku a požádá o ruku. Nastasja nakonec přijme, ale poté, co mu dvakrát uteče od oltáře, se žádná svatba nekoná. Myškin se následně zamiluje do Aglaji Jepančinové. Chtějí se vzít, ale její matka s tím nesouhlasí, protože si myslí, že je Myškin idiot. Příběh končí tím, že Rogožin zabíjí Nastasju.
-        Zápisky z mrtvého domu
-        Bratři Karamazovi - motiv otcovraždy
-        Zločin a trest - 6 částí
-        Chudý student Raskolnikov musí kvůli nedostatku peněz opustit studia. Rozhodne se zavraždit lichvářku, aby ji mohl okrást.Je přistižen její sestrou, a tak i ji musí zabít. V okamžiku, kdy je na odchodu, se někdo začne vkrádat do bytu. Raskolnikov zpanikaří a uteče. Zanedlouho se začnou vraždy vyšetřovat. Petrovič si je jistý, že to udělal Raskolnikov. Místo něj se však s činu přizná Nikolaj. Raskolnikov se svěří se svým trápením své lásce Soně, ale přitom jej slyší sekretář, který chce situace využít a přimět k poměru Raskolnikovu sestru, Duňu. Raskolnikov se nakonec přizná a společně se Soňou odjíždí na 8 let nucených prací na Sibiř.
·         Anton Pavlovič Čechov - 1860 - 1904
-
Strýček Váňa - Obětování se a neopětovaná láska ke klavíristce Jeleně přiměje Ivana Vojnického k zoufalému pokusu zastřelit profesora Serebrajova, Jelenina muže. Přeživivši Serebrajov s Jelenou odjedou a Ivan dál vede svůj samotářský život
-
Višňový sad - Raněvská, bohatá žena, se potýká s dluhy, a tak mzsí prodat statek s višňovým sadem. S bratrem Gajevem se ho neradi zbavují, neboť na něj mají spoustu vzpomínek z dětství. Dcera Raněvské, Aňa, se těší, až jej prodají, neboť k němu nemá žádný citový vztah. Varja, nevlastní dcera Raněvské, miluje Lopachina, který chce višňový sad odkoupit, rozparcelovat jej a vykácet. Cílem díla bylo ukázat, jak moc je šlechta nepřizpůsobivá a nepraktická.
-Tři sestry - Drama
předvádí několikaletý úpadek sourozenců Prozorovových, tří sester a jednoho bratra, uvězněných na ruském maloměstě, jejichž největší touhou je odjet do Moskvy. Nejstarší Olga je stará panna, středoškolská učitelka, prostřední Máša je nešťastně vdaná za maloměstského učitele a nejmladší Irina sní o lásce, ale po jejím zklamání nastupuje podobný osud jako Olgy. Bratr Andrej je zcela zruinován svou drakonickou ženou Natašou.

·         Anglická literatura

·         Jane Austenová - 1775 - 1817
-      Tzv. rodinný román
-      Popis středních venkovských vrstev
-      Rozum a cit
-      Pýcha a přemlouvání
-      Pýcha a předsudek - kritika pokrytectví
-  
Rodina Bennetových se účastní plesové sezóny, kde se Jane seznámí s panem Bingley. Pan Darcy odmítá tanec s Elizabeth, ale ta se s tím lehce vyrovná. Pan Bingley zve Jane k sobě. Ta jede na koni, aby nastydla a mohla u pana Bingley zůstat. Elizabeth se chce za svou sestrou podívat, ale musí jít pěšky. Později k Bennetovým přijíždí synovec Collins, který požádá o ruku Elizabeth, jenže ta ho odmítne a Collins si vezme její kamarádku, Charlotte. Elizabeth se sbližuje s panem Wickhamem. Pak Darcy odjíždí a Elizabeth ho následuje. Darcy ji požádá o ruku, ale ona odmítne. Sestra Lydia uteče s Wickhamem a vezmou se. Po svatbě řekne Lydia, že svatbu zaplatil pak Darcy, což přesvědčí Elizabeth, že se Darcy změnil a vezme si jej. Jane se vdá za pana Bingley.
·         Sestry Bronteovy - Na větrné hůrce

·         Thomas Hardy - Tess d' Urveville

·         Charles Dickens - 1812 - 1870
-
Romantismus, realismus
- Oliver Twist - Oliver Twist vyrůstá v dětském domově, a když mu je 10 let, dětský domov rozhoduje, jak se dětí zbavit, a tak posílají Olivera do učení k výrobci rakví. Oliver se rozhodne utéct do Londýne, kde se přidá k bandě lupičů Fagina, která je složena převážně z malých dětí, ale i prostitutky Nancy nebo pana Sikese. Jednoho dne, po nezdařeném vloupání, zůstane zraněný Oliver v domě paní Mayliové, kam se vloupal. Paní Mayliová se společně se svou svěřenkyní Rózou o Olivera starají. Postupem času zjistí, že má Oliver nevlastního bratra Monkse. Sikes nechce Olivera pustit a ze žárlivosti zabije Nancy. Olivera se nakonec ujme přítel jeho otce, Brownlow.

·         Robert Louis Stevenson - 1850 - 1894
-     Básník, cestopisec, spisovatel
-     Romantismus, realismus
-     Podivný příběh dr. Jekylla a pana Hyda - hororový příběh
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama