Realismus

5. ledna 2011 v 18:02 | Tereza Bass |  Literatura
REALISMUS
·         2. Polovina 19. Století
·         3 fáze: čistý realismus
                Kritický realismus
                Naturalismus - smrt, alkohol, prostituce…
·         Hlavní hrdina - ze všech společenských vrstev
- Pokryteckost nejvyšších vrstev
- Řešení původuàzda souvisí se současností
- Snaha dostat se do vyšší společnosti, pokud z ní nepocházel
·         Přítomné dění
·         Typizace = autor si vybere něco typického, od čehož se odvíjí příběh
·         Hlavní žánr - román

·         Francouzská literatura:
·         Stendhal - 1783 - 1842
-Hudební a literární kritik
-Cestopisy
-Kritický realismus (morálka), ale i romantismus (hrdina na okraji společnosti)
-Román Červený a černý - ponapoleonské období
-
Červená - napoleonská uniforma, černá-kněžský hábit
- Hlavní hrdina, Julián Sorel, pochází z nižších vrstev a snaží se dostat mezi vyšší vrstvy. Obdivuje Napoleona a jednou by se rád stal knězem. Místo toho se však stane vychovatelem v domě paní de Renal, na základě toho, že umí odříkat Bibli. S paní de Renal má aféra a ona se do něj zamiluje. Julián musí odejít. Dostane peníze, za které jde studovat na kněze. Julián se stává sekretářem a setkává se s Matyldou de la Mole, která s ním otěhotní. Tajně se vezmou, Julián je povýšen, ale pak obdrží dopis od paní de Renal, který odhaluje Sorelovu minulost. Ten paní de Renal postřelí, je odsouzen a popraven.
-Kartouza parmská

·         Honoré de Balzac - 1799 - 1850
-
Původně právník, později neúspěšný podnikatel
-
Románová epopej Lidská komedie - 90 románů a povídek
-Otec Goriot
-Ztracené iluze
-Lesk a bída kurtizán (=prostutitka)
-   Otec Goriot - Goriot, bývalý obchodník se skvělou kariérou, který odkazuje svůj majetek svým dcerám, Anastázii a Delfíně. Ani jedna z nich se o otce nikdy nestarala, vždy ho jen využívaly pro peníze. Goriot si pronajme pokoj v penzionu. Postupně však chudne a musí se stěhovat do horších a horších pokojů. V penzionu se setkává s Evženem Rustignacem, který chce vystudovat. Obírá však o peníze svou rodinu.. Zamiluje se do Delfíny, dcery Goriota. Doufá, že se přes ni dostane do vyšší společnosti. V penzionu také žije Vantrin, který otevírá Evženovi oči. Příběh končí smrtí Goriota. Ba smrtelné posteli, kam jeho dcery ani nepřijdou, si uvědomuje, že udělal chybu. Jediný, kdo s ním je až do poslední chvíle je Evžen, který i zaplatí Goriotův pohřeb.

·         Gustave Flaubert - 1821 - 1880
-
Kritický realismus
-
Pesimismus
-
Psychologický román Paní Bovaryová - podtitul Mravy francouzského venkova
-
Ema Bovaryová, mladá žena, provdaná za venkovského lékaře, miluje romány, které ovlivňují její život. Je zklamaná realitou všedního dne, a tak si začne hledat milence, aby svůj život oživila. Venkovský život ji nebaví a péče o dceru nenaplňuje. Postupně se však zadlužuje, protože do svých milenců investuje mnoho peněz. Pan Bovary se dozví o manželčiných záletech až tehdy,kdy spáchá paný Bovaryová sebevraždu. Po její smrti umírá i on.
-   Bovarysmus = útěk od skutečnosti k iluzím

·         Naturalismus

·         Guy de Maupassant - 1850 - 1893
- Povídkář
- Povídka Kulička - popis několika dní v dostavníku, v němž lidé prchají před pruskými vojsky
- V dostavníku prchají šlechtici, jeptišky, demokrat a prostitutka Alžběta Roussetová, který však nikdo neřekne pro její postavu jinak, než Kulička. Při cestě se na ní spolucestující dívají skrz prsty. Když však zjistí, že jako jediná s sebou veze jídlo, začnou se k ní chovat úplně jinak. Jednoho dne zastaví v penzionu, aby zde mohli přespat. Penzion však okupují pruští vojáci, kteří zde nechají výpravu přespat, jen když se s jedním z nich Kulička vyspí. Kulička toto odmítá, ale nakonec je spolucestujícími přemluvena a s nepřítelem se vyspí. Další den na ni všichni opět koukají skrz prsty.
- Miláček - popis pokrytecké morálky 19. Století ve Francii
-
Georges Duroy, chudý muž, se chce dostat do vyšší společnosti. Jednoho dne potká svého staré přítele, Charlese Forestiena, který pracuje v novinách. Georgesovi nabídne práci v novinách. Práce mu moc nejde, a tak mu pomůže Charlesova manželka, Madeleine. Stává se úspěšným novinářem. Seznamuje se s Clotildu, která se stává jeho milenkou. Clotilda má dceru, která Georgese nazývá "Miláček". Charles umře a Georges si vezme Madeleine. O vše ji obere a chce se jí zbavit. Zjistí, že má milence, čehož využije. S Madeleine se rozvede a sám si najde jinou milenku, paní Walterovou, která je manželka ředitele deníku, do něhož píše. Paní Walterová se do Georgese zamiluje, ale on si vybere její dceru, Suzanne, se kterou se ožení.
·         Emile Zola - 1840 - 1902
- Dramatik, romanopisec, kritik
- "medanská skupina"àskupina romanopisců
- Nana - příběh prostitutky, která získala divadelní roli Venuše. Je nádherná a každý ji miluje.

·         Ruská literatura
·         Ivan Alexandrovič Gončarov - 1812 - 1891
- Román Oblomov - Oblomov pochází ze statkářské rodiny. Je vzdělaná a má tolik peněz, že nemusí pracovat. Je líný, ale nicnedělání mu vyhovuje. Andrej Štolc, jeho přítel, je pravým opakem Oblomova. Snaží se svého přítele přesvědčit, aby se sebou začal něco dělat. Jednoho dne ho seznámí s Olgou, která je velmi aktivní a chce, aby se Oblomov také polepšil. Postupem času se do sebe zamilují, ale jejich vztah ztroskotá, neboť je Oblomov natolik líný, že Olgu ani nepožádá o ruku. Olga se odstěhuje do ciziny, kde naváže vztah s Andrejem. Oblomov začne chudnout, neboť ho každý okrádá. Musí se tedy přestěhovat do menšího bytu a přijmout nové služebnictvo. Zamiluje se do hospodyně Agafja, se kterou se ožení a zplodí syna. Oblomov nakonec umírá a na smrtelné posteli mu je slíbeno, že se o syna postará Olga s Andrejem.
·         Ivan Sergejevič Turgeněv - 1818 - 1883
- Lovcovi zápisky - soubor povídek o ruském venkově
·         Lev Nikolajevič Tolstoj - 1828 - 1910
-Šlechtický původ
-Spisovatel, filozof
-Zakladatel školy pro děti rolníků
-Boj proti násilí, nevzdělanosti, chudobě
-Inspirován Petrem Chelčickým
-Trilogie a autobiografickými prvky: Dětství, Chlapectví, Jinošství
-Anna Karenina - Šlechtici Oblonský a Dolly, prožívají manželskou krizi. Situaci přijíždí uklidnit sestra Oblonského, Anna Karenina. Seznamuje se se sestrou Dolly, Kitty, kterou miluje přítel Oblonského, Levin. Kitty však miluje Vronského, mladého šlechtice. Anna nechává manžela se synem Serjožou doma. Na plese potká Vronského, se kterým se zná už z dřívějška, avšak nyní se do sebe zamilují, mají poměr. To se zanedlouho rozšíří. Její manžel to zjistí a žádá Annu, aby to ukončila. Ta však Vronského miluje a rozhodne se opustit svého manžela, čímž ztrácí veškeré postavení ve společnosti. Její manžel ji odmítne dát syna Serjožu, který na Anně doslova visí. Vronskému a Anně se narodí dcera, která je úřady považována za dceru Karenina. Anna začíná trpět depresemi. Vronskij není schopný jí pomoci. Anna začne Vronského vydírat a nakonec skočí pod vlak. Kitty si vezme Levina.

·         Nikolaj Vasiljevič Gogol - 1808 - 1852
- Zakladatel kritického realismu v Rusku
-Dramatik, prozaik
-Román Mrtvé duše - Podvodník Čičikov zkupuje jména mrtvých, aby na ně dostával peníze
-Petrohradské povídky - ovlivněny romantismem; př. Povídka Plášť, Nos - hlavní hrdina se ráno vzbudí bez nosu a celý den jej hledá
-Ženitba - úsměvný pohled muže, který se nechce ženit, na manželství
-Revizor - Anton Antonovič se dozví od poštmistra, že do města přijede revizor. Zjistí, že se v penzionu ubytoval člověk z Petrohradu, Chlestakov, a tak jej jde hned navštívit. Zaplatí za něj všechny dluhy a vezme ho k sobě domů. Všichni Chlestakova uplácejí. Chlestakov vyzná lásku manželce Antonoviče, Anně Andrejevně, a poté i dceři, Marii, kterou požádá o ruku. S výmluvou, že to musí oznámit strýcovi, z města odjíždí a již se nevrátí. Poštmistr posléze zjistí, že pravý revizor právě přijel do města.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama