Muzikantská Liduška

30. ledna 2011 v 13:09 | Tereza Bass |  Četba
MUZIKANTSKÁ LIDUŠKA
Autor: Vítězslav Hálek

Vítězslav Hálek:
·         1835-1874
·         vlastním jménem
Vincenc Hálek
·         Spisovatel, novinář, literární a divadelní kritik, fejetonista, básník a dramatik, organizátor kulturního života své doby
·         Redaktor Národních listů
·         Působil v Akademickém čtenářském spolku a v Umělecké besedě
·         V tvorbě převládá optimismus a snaha harmonizovat vztahy mezi lidmi
·         Dílo: Večerní písně; Pod dutým stromem; Na vejminku; Na statku a v chaloupce; Poldík rumař; Študent" Kvoch; Pohádky z naší vesnice (soubor balad a romancí)
·         Dramata: Záviš z Falknštejna; Král Vukašín; Sergius Catilina

Muzikantská Liduška:
·         Postavy: Liduška Staňková
                   Toník
                   Zlatý ženich
                   Krejza
                   Staňkovi
                   Souček
Příběh začíná na vesnické tancovačce, kde se seznamujeme s Liduškou a Toníkem. Toník je muzikantem a s Liduškou jsou do sebe zamilováni. Nejprve spolu tancují, ale poté musí jít Toník hrát, a tak nechává Lidušku sedět. Ta ze svého milého nemůžu spustit oči, a tak ani nezpozoruje, že ji žádá Krejza, syn statkáře, o tanec. Krejza se urazí a vyčte Toníkovi, že zakazuje Lidušce tancovat s jinými. Protože to není pravda, Toník se rozzlobí a požádá Zlatého ženicha, který je blázen, aby Krejzovi něco provedl. Zlatý ženich se mu říká proto, že ať řekne cokoliv, nikdy před to nezapomene přidat slovo zlatý. Zlatého ženicha napadne, že by mohl nasadit Krejzovi na krk slaměný věnec. To také udělá. Všichni se Krejzovi smějí a on je rozhořčen.
                                   Zanedlouho začne chodit Krejza ke Staňkům. Rodiče Lidušky si ho oblíbí a společně s ním naplánují svatbu. Liduška však miluje Toníka a o svatbě nechce slyšet ani slovo. Rodiče jsou však neústupní a nevadí jim pohled na nešťastnou dcerku. Když přijde Krejza na námluvy, Liduška ho úplně ignoruje. Přemlouvá ji, ať ho políbí, ale ona raději uteče k bezu, kde čeká na svého Toníčka. Když dorazí, slíbí si, že si zůstanou na věky věrní.
                                   Netrvá to moc dlouho a koná se svatba. Toník jim společně se svou kapelou hraje. Doufá, že si Liduška Krejzu nevezme. Když je však uvidí jít k oltáři, raději uteče a nechá se naverbovat na vojnu. To však Liduška netuší. U oltáře však řekne, že si Krejzu nebere z lásky, ale z donucení. Tím je svatba zrušena. Volá Toníka, ale nikdo neví, kam se poděl.
                                   Postupem času se Liduška zblázní. Navštěvuje všechny tancovačky, sedí v koutě a vyhlíží, zda se neobjeví její Toníček. Proto, že chodila po všech muzikách, začalo se jí říkat muzikantská Liduška. Všichni se jí smáli, jediný Zlatý ženich měl pro Lidušku pochopení.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama