Máj

30. ledna 2011 v 13:24 | Tereza Bass |  Četba
MÁJ
Autor: Karel Hynek Mácha
                Vilém, Jarmila, Hynek. To jsou tři hlavní postavy lyricko-epického díla. Vilém, milenec Jarmily, zabíjí svého soka Hynka, avšak netuší, že je to vlastně jeho otec, který jej jako mladého vyhodil z domu.
                Na začátku příběhu vyhlíží Jarmila člun svého milého. Z něj však místo Viléma vystoupí jeho přítel. Ten jí vysvětluje danou situaci včetně toho, že Viléma čeká za krutý čin poprava. Nešťastná dívka se rozhodne zkoncovat se životem a skočí ze skály do jezera.
Mezitím Vilém přemítá ve vězení o svém životě a své milé. Ví, že je to jeho poslední noc. Celá příroda mluví o tom, co přichystá hlavnímu hrdinovi na přivítanou a loupežnická tlupa v lese truchlí, že přichází o svého pána.
                Když Vilém stojí na popravišti, loučí se s krásnou přírodou.

Hodnocení: Protože děj Máje mi byl znám již dříve, doufala jsem, že se čtením Máchovo veršů nebudu mít sebemenší potíže. Plna očekávání jsem se vrhla do knížky, ale čekal mě poměrně šok. Ač jsem ji přečetla během krátké chvíle, pochopila jsem sotva pár veršů. Pustila jsem se tedy do knížky ještě jednou, ale tentokrát jsem četla pomaleji a důkladněji.Opět mi však nebylo mnoho básníkových vět jasných. Stále jsem nebyla schopná najít v knížce onen známý děj. Některé verše jej sice naznačovaly, ale ne natolik, abych z nich pochopila to, co potřebuji. Z tohoto díla jsem byla mírně v rozpacích. Došlo mi, že mi byl pan Mácha společně s jeho uznávaným Májem sympatičtější dříve, než jsem se do jeho čtení vrhla. Nejsem typ čtenáře, který zbožňuje sáhodlouhé popisy krajiny a hledání pointy ve verších.
                Ke čtení Máje jsem se dostala poprvé a jsem přesvědčena, že dříve než za 5 let, kdy snad už bude má znalost literatury lepší, se k tomuto dílu nevrátím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama