Lakomec

30. ledna 2011 v 13:23 | Tereza Bass |  Četba
LAKOMEC

Autor:
Moliére
                Harpagon, velmi bohatý a lakomý měšťan, má dvě děti - syna Cléanta a dceru Élisu. Cleánte je zamilovaný do chudé, ale krásné Mariany, která jeho lásku opětuje. Élise miluje Valéra, který dělá správce v Harpagonově domě. Před Harpagonem se potomci nesmí o svých známostech ani zmínit. Jednoho dne se však děti odhodlají a otci se svěří se svými záměry. Ten je však zaskočí svými plány. Pro Cléanta přichystal starší vdovu, která je však velmi bohatá a pro dcerku Élisu starého Anselmana, jež je stejně, jako zmiňovaná vdova, velmi bohatý. Tím však překvapení nekončí. Svým dětem oznámí, že on sám se ožení s Marianou, Cléantovo láskou.
                Protože Harpagon svého syna finančně nepodporuje, Cleánte se musí zadlužit. Sluha La Fléche mu vyjedná půjčku u lichváře, kterým je, jak se později ukáže, sám Harpagon.
                V další části příběhu je pozvána Mariana na večeři do Harpagonova domu. Pro Harpagona tím nastává mnoho zařizování. Musí vymyslet co udělat, aby večeře pro něj nebyla příliš nákladná. Když Mariana přijde, Harpagon ji představuje svým dětem jako jejich budoucí matku. Harpagon je značně nervózní, když se Mariana okázale baví s Cléantem. Jeho nepokoj se stupňuje, když Cléante poručí více jídla. Vše vrcholí, když Cléante sejme Harpagonovi z prstu prsten, aby jej nabídl krásné Marianě. Protože se Harpagon potřebuje uklidnit, jede se projet. Když se vrátí, vidí svého syna, jak líbá ruku Mariany. Začíná být podezíravý, a tak si zavolá svého syna stranou. Předstírá, že se Mariany vzdává a vyzývá ho, aby se s ní oženil. Cléante se okamžitě přizná, že Marianu miluje. Tím Harpagonovi "přihrává na smeč". Okamžitě svému synovi poručí, aby se navždy své lásky zřekl. Vtom přiběhne sluha La Fléche a v ruce drží skříňku s penězi, kterou Harpagon zakopal na zahradě a La Fléche mu ji sebral. Harpagon okamžitě zpozoruje krádež a hned volá policii. Komisař nejprve vyslýchá služebnictvo. Jeden ze služebníků podezírá Valéra. Valér si však myslí, že se jedná o lásku k Élise a přiznává se. Když mu je vysvětleno, že se jedná o krádež, přizná se, že se z lásky k Élise vkradl v přestrojení do Harpagonova domu. Z jeho přiznání vyjde najevo, že on i Mariana jsou Anselmovy děti, o nichž si všichni mysleli, že zahynuly při námořní katastrofě.
                Mezitím Cléante řekne Harpagonovi, že skříňku má on a že mu jí vrátí pouze tehdy, když se vzdá Mariany. Protože je Harpagon lakomý, se vším souhlasí.
                Nakonec se Élisa provdá za Valéra a Cleánte si vezme Marianu.

Hodnocení: Příběh o Lakomci se mi líbil a to hlavně díky vtipnému zpracování, kterým Moliére popisuje chování skrblíka Harpagona. Když jsem knížku začala číst, tak jsem si myslela, že jsem ji četla již dříve. Po několika stránkách jsem však pochopila, že kniha Lakomec pouze podobá antickému příběhu O hrnci, jehož ukázku jsme četli na začátku školního roku.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama