Kytice

30. ledna 2011 v 13:23 | Tereza Bass |  Četba
KYTICE
Autor: K. J. Erben
Kytice, soubor třinácti balad, je knížka, kterou by měl každý Čech za svůj život přečíst. Mou oblíbenou je balada s názvem Kytice, jenž pojednává o smrti matky, která milovala své děti natolik, že jen proto, aby s nimi mohla být, se převtělila v mateřídoušku, která pokryla její hrob. Děti svou matku poznaly.

Další básní, co mně zaujala je Svatební košile. Dívka čeká na svého milého, který odešel do ciziny. Slíbil, že se do tří let vrátí, ať tedy jeho milovaná ušije svatební košile. Ačkoliv již byly hotovy, partner stále nikde. Děvče se za něj začalo modlit, přičemž vyslovila tuto větu "aneb život můj náhle zkrať". Vtom se objevil její snoubenec a společně se vypravili do kostela. Děvčeti však nedošlo, že je již její milý po smrti. Po cestě ji donutil vyhodit růženec i modlící knížku. Když konečně dorazili na místo, všimla si, že jsou na hřbitově. Její milý jí řekl, že toho je jeho království. Dívka dostala strach a pomocí malé lsti utekla do komůrky (nejspíš márnice), kde se zamkla. Snoubenec prosil mrtvolu, aby mu otevřela, ale ona za pomoci Boha přemohla sílu mrtvých.

Hodnocení: S Kyticí jsem se již setkala na základní škole v podobě ukázek v čítance a už tehdy mě velice zaujala. Když jsem se pustila do čtení celé knížky, netušila jsem, že všechny balady moc dobře znám. I přesto mi však nevadilo si je přečíst znovu. Ačkoliv jsem očekávala, že se můj názor na některé části knížky změní, nestalo se tak, tudíž mohu napsat, že se mi Kytice doopravdy líbí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama