KRÁL LÁVRA

30. ledna 2011 v 13:22 | Tereza Bass |  Četba
KRÁL LÁVRA
Autor: Karel Havlíček Borovský
                Veršovaný příběh vypráví o králi Lávrovi, který většinu svého života vypadá jako poustevník. Nechává se stříhat a holit pouze jednou do roka a hned poté nechá svého holiče popravit.
Nikdo netušil, proč to dělá. Jednoho dne, když přišel na řadu den holení, šlo se losovat, kdo se stane letošním královským holičem a zároveň přijde o život. Los padl na Kukulína, syna staré vdovy. Kukulín splnil svůj úkol, po němž měla přijít na řadu šibenice. Když ho vedl kat na smrt, Kukulína matka přiběhla za králem a snažila se jej uprosit. Protože byl král Lávra dobrák, nechal Kukulína osvobodit a jmenoval ho svým holičem. Nějakou dobu krále stříhal a holil, ovšem nést takové tajemství, jako je to královo, pro něj bylo těžké. Dostalo se mu rady, ať se jde vyzpovídat staré vrbě, která tajemství udrží. Kukulín tak učinil. V noci se svěřil vrbě a hned se mu ulevilo.
Za nedlouho pořádal král ples, na který dorazilo mnoho hostů.
Bohužel, cestou na bál ztratil basista kolíček. Protože to byl člověk vynalézavý, uřízl větev z vrby, kterou po cestě zahlédl. Když na bále začal hrát, basa spustila: "Král Lávra má oslí uši". Lávra nechal ihned muzikanta Červíčka ze sálu vyhodit, ale touž bylo pozdě. Všichni se dozvěděli o tajemství, pro které padaly hlavy.
Hodnocení: Knížka se mi líbila, a to nejen díky tomu, že se dobře četla a byla krátká, ale hlavně proto, že mě zaujal děj. S podobnou pohádkou jsem se již setkala v mateřské školce, kde byla jednou z mých oblíbených, proto jsem si ji ráda přečetla i teď, tentokrát však v originálním znění.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama