Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha

30. ledna 2011 v 13:19 | Tereza Bass |  Četba
Důmyslný rytíř Don Quijote de la
Mancha
Autor: Miguel de Cervantes y Saavedra
        Don Quijote byl chudý zeman ze španělské vsi Manchy a vášnivý čtenář rytířských románů.
        Zcela poblázněn rytířskými příběhy se vydává jako potulný rytíř do světa s cílem obnovit rytířskou slávu. Obstará si a zároveň opraví rytířské zbrojení, osedlá koně- Rosinantes. Sebe pojmenuje De la Mancha a jako správný rytíř najde ženu svého srdce, k jejíž poctě hodlá konat rytířské činy. Jeho vyvolenou je děvče z vedlejší vsi. Don Quijote ji pojmenuje Dulcinea del Toboso. Konečně udělal vše, co by správný rytíř měl, a tak se může vydat na rytířskou cestu světem, při níž se však dostane do sporu s kupci, kteří nechtějí uznat, že Dulcinea je nejhezčí dívka na světě. Don Quijote se s nimi pouští do boje, z nějž ovšem odchází jako poražený. Protože jeho přátelé ho chtějí podobným příhodám ubránit, spálí všechny jeho rytířské romány. Quijotea touha po dobrodružství jej opět donutí podniknout cestu. Tentokrát však nejede sám. Společníka mu dělá sedlák Sancho Panza, který kvůli cestě opuští rodinu. Při cestě se dostávají do mnoha humorných situací, jako například, když si Don Quijote myslí, že větrné mlýny jsou draci a začne s nimi bojovat.  Prožije i dobrodružství milostná na zámku vévodkyně.
        Nakonec je Don Quijote přemožen rytířem s bílými měsíci. Donutí ho vrátit se zpět do Manchy, kde všk steskem po dobrodružství onemocní a posléze umírá.

Hodnocení: Příběh, obzvlášť pak jeho námět mě velmi zaujal. Zážitky Dona Quijota byly častokrát humorné, avšak jejich konce zpravidla přespříliš vtipem nehýřily. Knížka se mi četla poměrně dobře, ale protože se v díle objevovaly archaismy, musela jsem občas přemýšlet nad tím, co daný výraz znamená. 
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama