Leden 2011

Realismus III

30. ledna 2011 v 13:49 | Tereza Bass |  Literatura
·         Americká literatura

·         Mark Twain - 1835 - 1920
-
Satirik, humorista, spisovatel
-
Dobrodružství Toma Sawyera
-
Dobrodružství Huckleberryho Finna - Huck je syn alkoholika, a tak jej vychovává paní Douglesová. Finn s Tomem Sawyerem objevili poklad. Otec chce z něj jistý podíl, a tak Finna uvězní. Huck uteče na ostrov, kde se setká s Jimmem. Lidé si myslí, že Jimm Hucka zabil. Jim je později prodán statkáři, který je, jak se později ukáže, strýcem Toma. Huck se tedy vydává za Toma a jde na statek. Tam však zanedlouho přijíždí i pravý Tom. Pochopí, oč se jedná a tvrdí, že je Sid. Společně se rozhodnou Jimma osvobodit, přičemž je však Tom - Sid postřelen. Příběh končí Jimmovou i Huckovou svobodou.

·         Polská literatura

·         Henryk Sienkiewcz - 1846 - 1916
-
Historické romány
-
Ohněm a mečem
-
Potopa
-
Pan Wolodyjowski
-
Křižáci
-
Quo vadis? (=Kam kráčíš?)


·         Norská literatura

·         Henrik Ibsen - 1828 - 1906
-   Ovlivněn moderními styly
-   Divadelní hra Nora (Domov loutek) - Torvald Helmer, manžel Nory, byl jmenován ředitelem banky. Úředník z banky, Krogstad, má být propuštěn. Jde za Norou a vydírá ji, že pokud svého manžela nepřesvědčí, aby jej nepropouštěl, prozradí její tajemství. Nora si kdysi půjčila na základě podvodu peníze, které potřebovala na léčbu tehdy nemocného manžela. Nora vše svému manželovi řekne, ale on nehodlá ustoupit. Nora se rozčílí a od svého manžela odejde.
-   Peer Gynt
-   Divoká kachna

·         Dánská literatura

·        
Hans Christian Andersen - 1805 - 1875
-
Pohádkář
-
Princezna na hrášku
-
Ošklivé kačátko
-
Malá mořská víla
-
Cínový vojáček
-
Holčička se zápalkami

Utrpení mladého Werthera

30. ledna 2011 v 13:30 | Tereza Bass |  Četba
Utrpení mladého Werthera

Autor: Johann Wolfgang von Goethe

Obsah:

Werther odjíždí po rozchodu s Leonorou do vesnice Wahlheim,kde se chce malovat přírodu.

Na louce,kde se chystá tvořit,zahlédne chlapce s batoletem,kteří mu posléze stojí modelem.Do děje vstupuje jejich matka,jež mu vypráví o svém manželovi,který jel získat své dědictví,o které byl okraden.Protože je Wertherovi dětí líto,rozhodne se dát každému drobný peníz.Následně odjíždí s přítelkyněmi na ples,kde se seznamuje se slečnou Charlottou. Lotta se po smrti matky stará o svého otce a mladší sourozence. Werther se do ní bezhlavě zamiluje,avšak má to háček.Jeho vyvolená je zasnoubena s úředníkem Albertem,který je právě na cestách.I přesto se však stává Werther jejím přítelem.Každý den jí navštěvuje a pomáhá s dětmi,kteří si ho okamžitě oblíbí. Po návratu Alberta Werther pochopí,že Lotta nikdy nebude jeho.Odjíždí proto do cizího města,kde se chystá na Lottku zapomenout.Tam se stává členem dvora a píše o právě vydaných knihách.Po slavnostním plese ho ovšem hrabě ze dvora vypoví,a tak se Werther rozhodne navštívit své rodné město.Nakonec se stejně vrací zpět do vesnice,odkud přednedávnem utekl.Potkává matku chlapců,které maloval.Ta mu vypráví,jak se manžel vrátil bez dědictví a také o smrti svého nejmladšího syna.Nešťastný Werther se vydává k Lottce,která se mezitím provdala za Alberta. Celá situace je pro něj ještě těžší.Přemýšlí,jaké by to bylo,kdyby Albert zemřel.Vede s ním časté spory,z nichž je Charlotta mrzutá.

Werther své trápení ukončuje smrtí.O půlnoci se ve svém pokoji zastřelí.

Hodnocení: Knížka mě velmi zaujala,a to hlavně její formou.Překvapilo,jak autor dokázal přenést celý děj do dopisů tak,že čtenáři nedělá problém jej pochopit. Dále se mi líbil konec příběhu.Konečně něco neskončilo šťastně.Vždyť v reálném životě nejsou jen samé pohádkové konce.Starověké báje a pověsti

30. ledna 2011 v 13:29 | Tereza Bass |  Četba
Starověké báje a pověsti
Autor: Rudolf Mertlík
Prométheus:
Ačkoliv byl svět nádherný, Prométheus s ním nebyl spokojen. Připadalo mu, že je na něm prázdno.
Vytvořil hliněnou sochu člověka, jemuž Pallas Athéna vdechla život. I přesto, že člověk nic neuměl, Prométheus ho trpělivě všemu učil, a tak se stával čím dél,tím chytřejším. Když Zeus viděl, co všechno lidé dokážou, chtěl, aby je Prométheus naučil klanět se a obětovat bohům. Prométheus tedy zabil býka a rozdělil ho na dvě části. Jedna obsahovala maso zabalené v kůži, ta druhá kosti v tuku.
Zeus si zvolil druhou hromadu. Prométhea lest ho rozzuřila, a tak se rozhodl vzít lidem oheň.
Protože měl Prométheus lidi rád a věděl, že na Olympu v Diově krbu hoří věčný oheň, vydal se ho uloupit. Lidé měli opět oheň. Dia jeho čin velice rozzlobil. Požádal Héfaista, aby vytvořil sochu nádherné dívky, které Pallas Athéna vdechla život a Afrodita jí udělala ještě krásnější. Děvče pojmenovali Pandora. Zeus dal Pandoře zlatou skříňku, s níž ji poslali k bratrovi Prométhea. Ten krásné dívce neodolal, otevřel skříňku, z níž vylétl smutek, bída a nemoci. Ve skříňce zůstala jen trocha naděje.
Tímto ovšem Diova msta neskončila. Nechal přikoval Prométhea ke skále, kam každý den přilétal orel a kloval Prométhea játra. Ta mu vždy přes noc dorostla. To se opakovalo každým dnem. Herakle, když šel jednou okolo skály, zabil orla a tím osvobodil Prométhea.
Avšak takto by nebyl jeho trest vyplněn. Prométheus musel nosit prsten s kusem skály, aby k ní byl navěky připoután.
Hodnocení: Některé pověsti se mi líbili více, některé méně. Nejvíce mě ovšem zaujala ta o Prométheovi, obzvlášť její konec, jak Prométheus musí nosit prsten s kamenem. Vzpomínám si, že se mi knížka líbila už tehdy, když jsme jí na 1. stupni základní školy četli.
            

Romeo, Julie a tma

30. ledna 2011 v 13:28 | Tereza Bass |  Četba
Romeo, Julie a tma
Autor: Jan Otčenášek
Hlavní hrdina Pavel právě dokončuje maturitu. Jednoho večera, když se jde projít do parku, potkává uplakanou židovku Ester, která měla odjet ranním transportem do Terezína, ale protože tak neučinila, hrozí jí zastřelení.
Pavel se hrdinsky Ester ujme a poskytne jí pokoj vedle otcovi krejčovské dílny, kam jí chodí každý den navštěvovat. Nikomu o svém činu nepoví a tajně jí nosí potraviny nebo knížky. Situace v protektorátu se však vyostřuje a Pavel se začíná bát nejen o život Ester, ale i o ten vlastní a svých blízkých. V průběhu díla se do sebe mladí hrdinové zamilují, avšak svou láska musí ukrývat v malém pokojíčku starého domu. Jednoho večera, když se jde Ester opláchnout k malému umyvadlu v koupelně, jí osloví neznámý hlas. Někdo zjistil, že se v pokoji vedle krejčovny ukrývá mladá židovka. Nějakou dobu poté vyjde najevo, kdo Ester objevil. Byl to soused Rejsek, který tuto novinku, pod vlivem alkoholu, začal křičet po celém baráku. Ester má ovšem štěstí, neobjevil ji. Protože nechce být nadále Pavlovi zátěží, rozhodne se odejít.
Její útěk zpozorují němečtí vojáci, před nimiž se jí utéct nepodaří…
Hodnocení:
Již po několika málo stránkách jsem se do knížky začetla a začala prožívat všechny události společně s hlavními hrdiny. Obdivovala jsem Pavlovou statečnost, odhodlanost a laskavost, s níž se staral o dívku, která mohla být již dávno mrtvá bez toho, aby si přidělával problémy. Když jsem nad jeho skutkem přemýšlela, došlo mi, že bych se v podobné situaci asi nedokázala zachovat jinak, protože pokud člověk má šanci pomoci, měl by jí využít. Snad jen škoda, že Pavel existuje pouze na papírech či v našich hlavách a také, že takových, jako on, je na světě málo.

Romeo a Julie

30. ledna 2011 v 13:26 | Tereza Bass |  Četba
Romeo a Julie
Autor: William Shakespeare
                Romeo a Julie, příběh plný protikladů. Nenávist, láska, radost, smutek a pochopení se prolínají v nejznámější Shakespearovské tragédii.
                Kapuleti a Montekové, dva odedávna znepřátelené veronské rody spojí láska jejich potomků. Čtrnáctileté Julie, z rodu Kapuletů, a Romea, z rodu Monteků, kteří se do sebe zamilují na plese pořádaném Kapulety. Mladý pár tajně oddá mnich Vavřinec, který je společně s Juliinou chůvou jediným, kdo o jejich lásce ví. Krátce poté se Romeo připlete do boje mezi Tybaltem Kapuletem a svým nejlepším přítelem Merkuciem. Merkucio je v souboji zabit. Romeo cítí povinnost Merkucia smrt pomstít, a tak Tybalta zabije. Za tento čin potrestá vévoda Romea vyhnanstvím. Romeo tedy opouští nešťastnou Julii a odchází do Mantovy.
                Mezitím Kapuleti Julii nutí, aby se provdala za hraběte Parise. Ta, jakožto manželka Romeova se znovu provdat nemůže, a tak s mnichem Vavřincem vymyslí lest. Julie vypije nápoj, po němž bude vypadat jako mrtvá. Kapuleti jí místo svatby vystrojí pohřeb. Vavřinec pošle posla do Mantovy, který vše vylíčí Romeovy. Ten se vrátí a společně budou žít v manželství.
                Julie tak tedy učinila. Štěstí však mladému páru nepřálo. K Romeovi se dostává pouze část zprávy. Myslí si, že je Julie mrtvá, a tak si od lékárníka zakoupí jed, který nad tělem Julie vypije. Zatímco Romeo umírá, Julie pomalu přichází k sobě. Vidí svého milého mrtvého, a tak se probodne nožem.
                Teprve nad těly mrtvých dochází k usmíření dvou dlouho znesvářených rodů.

Hodnocení:
Ačkoliv tragédie nejsou přímo mým šálkem kávy, myslím si, že přečíst si Romea a Julii patří k povinnostem každého gramotného člověka. Dílo se mi moc líbilo, obzvláště proto, že jsem zvolila knížku, v níž byl text napsán jako v angličtině, tak v češtině. Jediné, co bych autorovi vytkla je přespříliš úmrtí. Samozřejmě, jedná se o tragédii, ale myslím si, že pokud by prohloubil zápletku mezi veronskými rody a vynechal smrt Tybalta spolu s Romeovým vyhoštěním, mohlo by toto dílo nabírat zajímavých obrátek. Avšak je to jen můj názor.Je dost dobře možné, že pokud by v díle nezemřelo tolik postav, nebylo by tak oblíbené, jak je.

Robinson Crusoe

30. ledna 2011 v 13:25 | Tereza Bass |  Četba
Robinson Crusoe
Autor:
Daniel Defoe
                Mladý Robinson se touží stát námořníkem, ovšem jeho rodiče si přejí, aby vystudoval a stal se úředníkem. I přesto, že mu rodiče nepožehnají, vydává se Robinson na moře.
                Na moři je zastihne bouřka a jejich loď se potápí. Naštěstí se posádka lodi zachrání a dorazí do Londýna. Crusoe se chce vrátit zpět domů, avšak všechny své úspory prohrává ve hře v kostky. Seznamuje se s kapitánem Dubbleyem, který ho vezme na loď.
Robinsona potkává další neštěstí, a to v podobě pirátů. Ti přepadnou Debbleyho loď. Robinson je zajat a prodán do otroctví. Kapitán lodi mu velice důvěřuje, čehož jednoho dne Crusoe využije. Při rybaření shodí muže, který ho měl hlídat, do moře a na loďce odplouvá pryč. Opět má štěstí v neštěstí a dostává se na portugalskou loď.
Loď bohužel ztroskotá a Robinson, který jako jediný přežil, se dostává na opuštěný ostrov, kde stráví 28 let. K přežití mu pomáhá několik zbraní se střelným prachem, které z lodi zachránil a samozřejmě víra v Boha. Postaví si útulné obydlí, ochočí kozy, vypěstuje pšenici a nakonec si najde i přítele, Pátka. Po dlouhých 28 letech zakotví u ostrova anglická loď, na níž propukla vzpoura proti kapitánovi. Robinson se svým přítelem pomůžou kapitánovi vzbouřence porazit a za odměnu je kapitán odveze do Anglie.
                Robinson se ožení a se svou ženou zplodí 3 děti. Po její smrti se vydává zpět na ostrov.
Hodnocení:
Knížka mě od první stránky zaujala, tudíž jsem neměla problém se do ní začíst. Dílo jsem viděla již dříve zfilmované, ale musím uznat, že v písemné formě se mi příběh zalíbil o mnoho více. Při čtení jsem se dokázala vcítit do role trosečníka a prožívala jsem s ním dny strávené na ostrově. O to více jsem byla zklamaná a překvapená, když jsem zjistila, že se jedná pouze o smyšlený příběh.

Máj

30. ledna 2011 v 13:24 | Tereza Bass |  Četba
MÁJ
Autor: Karel Hynek Mácha
                Vilém, Jarmila, Hynek. To jsou tři hlavní postavy lyricko-epického díla. Vilém, milenec Jarmily, zabíjí svého soka Hynka, avšak netuší, že je to vlastně jeho otec, který jej jako mladého vyhodil z domu.
                Na začátku příběhu vyhlíží Jarmila člun svého milého. Z něj však místo Viléma vystoupí jeho přítel. Ten jí vysvětluje danou situaci včetně toho, že Viléma čeká za krutý čin poprava. Nešťastná dívka se rozhodne zkoncovat se životem a skočí ze skály do jezera.
Mezitím Vilém přemítá ve vězení o svém životě a své milé. Ví, že je to jeho poslední noc. Celá příroda mluví o tom, co přichystá hlavnímu hrdinovi na přivítanou a loupežnická tlupa v lese truchlí, že přichází o svého pána.
                Když Vilém stojí na popravišti, loučí se s krásnou přírodou.

Hodnocení: Protože děj Máje mi byl znám již dříve, doufala jsem, že se čtením Máchovo veršů nebudu mít sebemenší potíže. Plna očekávání jsem se vrhla do knížky, ale čekal mě poměrně šok. Ač jsem ji přečetla během krátké chvíle, pochopila jsem sotva pár veršů. Pustila jsem se tedy do knížky ještě jednou, ale tentokrát jsem četla pomaleji a důkladněji.Opět mi však nebylo mnoho básníkových vět jasných. Stále jsem nebyla schopná najít v knížce onen známý děj. Některé verše jej sice naznačovaly, ale ne natolik, abych z nich pochopila to, co potřebuji. Z tohoto díla jsem byla mírně v rozpacích. Došlo mi, že mi byl pan Mácha společně s jeho uznávaným Májem sympatičtější dříve, než jsem se do jeho čtení vrhla. Nejsem typ čtenáře, který zbožňuje sáhodlouhé popisy krajiny a hledání pointy ve verších.
                Ke čtení Máje jsem se dostala poprvé a jsem přesvědčena, že dříve než za 5 let, kdy snad už bude má znalost literatury lepší, se k tomuto dílu nevrátím.

Lakomec

30. ledna 2011 v 13:23 | Tereza Bass |  Četba
LAKOMEC

Autor:
Moliére
                Harpagon, velmi bohatý a lakomý měšťan, má dvě děti - syna Cléanta a dceru Élisu. Cleánte je zamilovaný do chudé, ale krásné Mariany, která jeho lásku opětuje. Élise miluje Valéra, který dělá správce v Harpagonově domě. Před Harpagonem se potomci nesmí o svých známostech ani zmínit. Jednoho dne se však děti odhodlají a otci se svěří se svými záměry. Ten je však zaskočí svými plány. Pro Cléanta přichystal starší vdovu, která je však velmi bohatá a pro dcerku Élisu starého Anselmana, jež je stejně, jako zmiňovaná vdova, velmi bohatý. Tím však překvapení nekončí. Svým dětem oznámí, že on sám se ožení s Marianou, Cléantovo láskou.
                Protože Harpagon svého syna finančně nepodporuje, Cleánte se musí zadlužit. Sluha La Fléche mu vyjedná půjčku u lichváře, kterým je, jak se později ukáže, sám Harpagon.
                V další části příběhu je pozvána Mariana na večeři do Harpagonova domu. Pro Harpagona tím nastává mnoho zařizování. Musí vymyslet co udělat, aby večeře pro něj nebyla příliš nákladná. Když Mariana přijde, Harpagon ji představuje svým dětem jako jejich budoucí matku. Harpagon je značně nervózní, když se Mariana okázale baví s Cléantem. Jeho nepokoj se stupňuje, když Cléante poručí více jídla. Vše vrcholí, když Cléante sejme Harpagonovi z prstu prsten, aby jej nabídl krásné Marianě. Protože se Harpagon potřebuje uklidnit, jede se projet. Když se vrátí, vidí svého syna, jak líbá ruku Mariany. Začíná být podezíravý, a tak si zavolá svého syna stranou. Předstírá, že se Mariany vzdává a vyzývá ho, aby se s ní oženil. Cléante se okamžitě přizná, že Marianu miluje. Tím Harpagonovi "přihrává na smeč". Okamžitě svému synovi poručí, aby se navždy své lásky zřekl. Vtom přiběhne sluha La Fléche a v ruce drží skříňku s penězi, kterou Harpagon zakopal na zahradě a La Fléche mu ji sebral. Harpagon okamžitě zpozoruje krádež a hned volá policii. Komisař nejprve vyslýchá služebnictvo. Jeden ze služebníků podezírá Valéra. Valér si však myslí, že se jedná o lásku k Élise a přiznává se. Když mu je vysvětleno, že se jedná o krádež, přizná se, že se z lásky k Élise vkradl v přestrojení do Harpagonova domu. Z jeho přiznání vyjde najevo, že on i Mariana jsou Anselmovy děti, o nichž si všichni mysleli, že zahynuly při námořní katastrofě.
                Mezitím Cléante řekne Harpagonovi, že skříňku má on a že mu jí vrátí pouze tehdy, když se vzdá Mariany. Protože je Harpagon lakomý, se vším souhlasí.
                Nakonec se Élisa provdá za Valéra a Cleánte si vezme Marianu.

Hodnocení: Příběh o Lakomci se mi líbil a to hlavně díky vtipnému zpracování, kterým Moliére popisuje chování skrblíka Harpagona. Když jsem knížku začala číst, tak jsem si myslela, že jsem ji četla již dříve. Po několika stránkách jsem však pochopila, že kniha Lakomec pouze podobá antickému příběhu O hrnci, jehož ukázku jsme četli na začátku školního roku.Kytice

30. ledna 2011 v 13:23 | Tereza Bass |  Četba
KYTICE
Autor: K. J. Erben
Kytice, soubor třinácti balad, je knížka, kterou by měl každý Čech za svůj život přečíst. Mou oblíbenou je balada s názvem Kytice, jenž pojednává o smrti matky, která milovala své děti natolik, že jen proto, aby s nimi mohla být, se převtělila v mateřídoušku, která pokryla její hrob. Děti svou matku poznaly.

Další básní, co mně zaujala je Svatební košile. Dívka čeká na svého milého, který odešel do ciziny. Slíbil, že se do tří let vrátí, ať tedy jeho milovaná ušije svatební košile. Ačkoliv již byly hotovy, partner stále nikde. Děvče se za něj začalo modlit, přičemž vyslovila tuto větu "aneb život můj náhle zkrať". Vtom se objevil její snoubenec a společně se vypravili do kostela. Děvčeti však nedošlo, že je již její milý po smrti. Po cestě ji donutil vyhodit růženec i modlící knížku. Když konečně dorazili na místo, všimla si, že jsou na hřbitově. Její milý jí řekl, že toho je jeho království. Dívka dostala strach a pomocí malé lsti utekla do komůrky (nejspíš márnice), kde se zamkla. Snoubenec prosil mrtvolu, aby mu otevřela, ale ona za pomoci Boha přemohla sílu mrtvých.

Hodnocení: S Kyticí jsem se již setkala na základní škole v podobě ukázek v čítance a už tehdy mě velice zaujala. Když jsem se pustila do čtení celé knížky, netušila jsem, že všechny balady moc dobře znám. I přesto mi však nevadilo si je přečíst znovu. Ačkoliv jsem očekávala, že se můj názor na některé části knížky změní, nestalo se tak, tudíž mohu napsat, že se mi Kytice doopravdy líbí.

KRÁL LÁVRA

30. ledna 2011 v 13:22 | Tereza Bass |  Četba
KRÁL LÁVRA
Autor: Karel Havlíček Borovský
                Veršovaný příběh vypráví o králi Lávrovi, který většinu svého života vypadá jako poustevník. Nechává se stříhat a holit pouze jednou do roka a hned poté nechá svého holiče popravit.
Nikdo netušil, proč to dělá. Jednoho dne, když přišel na řadu den holení, šlo se losovat, kdo se stane letošním královským holičem a zároveň přijde o život. Los padl na Kukulína, syna staré vdovy. Kukulín splnil svůj úkol, po němž měla přijít na řadu šibenice. Když ho vedl kat na smrt, Kukulína matka přiběhla za králem a snažila se jej uprosit. Protože byl král Lávra dobrák, nechal Kukulína osvobodit a jmenoval ho svým holičem. Nějakou dobu krále stříhal a holil, ovšem nést takové tajemství, jako je to královo, pro něj bylo těžké. Dostalo se mu rady, ať se jde vyzpovídat staré vrbě, která tajemství udrží. Kukulín tak učinil. V noci se svěřil vrbě a hned se mu ulevilo.
Za nedlouho pořádal král ples, na který dorazilo mnoho hostů.
Bohužel, cestou na bál ztratil basista kolíček. Protože to byl člověk vynalézavý, uřízl větev z vrby, kterou po cestě zahlédl. Když na bále začal hrát, basa spustila: "Král Lávra má oslí uši". Lávra nechal ihned muzikanta Červíčka ze sálu vyhodit, ale touž bylo pozdě. Všichni se dozvěděli o tajemství, pro které padaly hlavy.
Hodnocení: Knížka se mi líbila, a to nejen díky tomu, že se dobře četla a byla krátká, ale hlavně proto, že mě zaujal děj. S podobnou pohádkou jsem se již setkala v mateřské školce, kde byla jednou z mých oblíbených, proto jsem si ji ráda přečetla i teď, tentokrát však v originálním znění.

Faust

30. ledna 2011 v 13:20 | Tereza Bass |  Četba
FAUST

Autor:
J. W. Goethe
            I přesto, že byl Faust velmi vzdělaný a prostudoval snad všechny obory vědy, stále nenašel smysl života, a tak se začal věnovat magii.
            Podaří se mu vyvolat duchu, avšak ten ho posměšně odbývá. Zoufalý Faust chce vypít jed, když vtom uslyší velikonoční zpěv: "Kristus vstal z mrtvých". To v něm vyvolá vzpomínky na mládí plné víry. Odloží jed, čímž se vrací zpět k životu. O velikonoční neděli jde společně s přítelem Wagnerem za brány města. Protože byl Faustův otec oblíbený lékař, všichni ho s otevřenou náručí vítají. Po celou cestu domů obíhá Fausta a Wagnera černý pes. Faust si ho vezme domů, kde se z něj vyklube "Mefistofeles", nabízející hlavnímu hrdinovi životní uspokojení, a to vše jen za upsání se, že mu bude Faust po smrti sloužit. Faust nabídku přijímá a Mefistofeles vede Fausta do rozpustilé společnosti, kde se napije omlazujícího nápoje. Mefistofeles mu v zrcadle ukáže obraz Markétky, do níž se Faust zamiluje, získá její lásku a svede ji. Láska Markétky a Fausta je plna rozchodů, návratů. Nakonec ji Faust opustí. Markétka v zoufalosti zabije své dítě, za což ji čeká poprava. Faust všeho lituje a chce, aby ji Mefistofeles zachránil. Markétka však záchranu odmítá, trest chce vytrpět.
            Ve druhém díle odvádí ďábel Fausta na císařský dvůr, aby se rozptýlil. Získá císařovu důvěru, když vynálezem papírových peněz zachrání říši před úpadkem. Faust se seznámí s Helenou, nejkrásnější ženou podsvětí a má s ní syna Euforiona. Po smrti syna se vrací ke dvoru, aby si od císaře vyžádal jako odměnu kus pobřeží, kde chce usadit miliony lidí, aby zde volně žili. Ze rtů mu jdou slova, která podle smlouvy s Mefistofelem měla znamenat konec jeho pozemského života. Faust umírá, ale nestává se Mefistofelovo kořistí, protože se mu nepodařilo odvrátit Fausta z pravé cesty.
            Faust našel smysl života ve tvořivé práci pro lidi, čímž se zachránil.
Hodnocení: Příběh o Faustovi se mi líbil. Zaujal mě už dříve, ale nikdy jsem ho ještě nečetla přímo od Goetheho. Především mě zaujal námět upsání se ďáblovi. Ačkoliv se jedná pouze o výplod autorovi fantazie, řekla bych, že i v dnešní době se lidé "upisují ďáblovi". Tím dnešním upisováním mám na mysli zejména věčné zadlužování, snahu mít alespoň na chvilku o něco víc, než doopravdy můžeme, a to i přesto, že se jedná jen o krátký okamžik, který nás bude stát zkažený zbytek života, kvůli splácení chvilky štěstí.

Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha

30. ledna 2011 v 13:19 | Tereza Bass |  Četba
Důmyslný rytíř Don Quijote de la
Mancha
Autor: Miguel de Cervantes y Saavedra
        Don Quijote byl chudý zeman ze španělské vsi Manchy a vášnivý čtenář rytířských románů.
        Zcela poblázněn rytířskými příběhy se vydává jako potulný rytíř do světa s cílem obnovit rytířskou slávu. Obstará si a zároveň opraví rytířské zbrojení, osedlá koně- Rosinantes. Sebe pojmenuje De la Mancha a jako správný rytíř najde ženu svého srdce, k jejíž poctě hodlá konat rytířské činy. Jeho vyvolenou je děvče z vedlejší vsi. Don Quijote ji pojmenuje Dulcinea del Toboso. Konečně udělal vše, co by správný rytíř měl, a tak se může vydat na rytířskou cestu světem, při níž se však dostane do sporu s kupci, kteří nechtějí uznat, že Dulcinea je nejhezčí dívka na světě. Don Quijote se s nimi pouští do boje, z nějž ovšem odchází jako poražený. Protože jeho přátelé ho chtějí podobným příhodám ubránit, spálí všechny jeho rytířské romány. Quijotea touha po dobrodružství jej opět donutí podniknout cestu. Tentokrát však nejede sám. Společníka mu dělá sedlák Sancho Panza, který kvůli cestě opuští rodinu. Při cestě se dostávají do mnoha humorných situací, jako například, když si Don Quijote myslí, že větrné mlýny jsou draci a začne s nimi bojovat.  Prožije i dobrodružství milostná na zámku vévodkyně.
        Nakonec je Don Quijote přemožen rytířem s bílými měsíci. Donutí ho vrátit se zpět do Manchy, kde všk steskem po dobrodružství onemocní a posléze umírá.

Hodnocení: Příběh, obzvlášť pak jeho námět mě velmi zaujal. Zážitky Dona Quijota byly častokrát humorné, avšak jejich konce zpravidla přespříliš vtipem nehýřily. Knížka se mi četla poměrně dobře, ale protože se v díle objevovaly archaismy, musela jsem občas přemýšlet nad tím, co daný výraz znamená. 

Matoušovo evangelium

30. ledna 2011 v 13:16 | Tereza Bass |  Četba
Matoušovo evangelium   
      
DÍLO:SLOVO NA CESTU-PARAFRÁZOVANÝ TEXT NOVÉHO ZÁKONA                          
                                  


Toto evangelium popisuje život Ježíše Krista od okamžiku,kdy ještě nebyl plně na světě.Jeho otci Josefovi,se ve snu zjeví Boží posel,který ho pobídne,aby si vzal tehdy těhotnou Marii za ženu.Josef tak učiní a ona mu v judském Betlémě porodí syna Ježíše.Pro další Josefova vidění odchází Panna Marie,Ježíš i Josef do Egypta,kde přečkávají smrt krále Heroda a poté se opět vrací.V té době káže lidem Jan Křtitel,od něhož se nechává Ježíš pokřtít.Odolává pokušení Ďábla a začíná působit v Galileji.Říká se o něm,že je Boží syn.Někteří lidé tomu něvěří,ale když vidí,jak pouhým dotykem dokáže uzdravit nemocného,mění své názory.Během cest k sobě Ježíš přibírá učedníky,které se snaží naučit žít křesťanským a hlavně skromným životem.Stěžejním okamžikem v Bibli je Jidášova zrada Ježíše,Ježíšův soud a následné ukřižování.Tři dny po jeho pohřbení přichází na řadu,všem dobře známé,zmrtvýchvstání.Mezi Židy se traduje,že stráž,jenž hlídala Ježíše hrobku usnula a jeho učedníci ukradli mrtvolu.Křesťané věří,že Ježíš doopravdy vstal z mrtvých.

Já osobně nevěřím ani jedné z možností.Podle mně je Bible pouhým výplodem lidské fantazie.Nejsem přesvědčena o tom,že mohl existovat někdo,kdo by dokázal uzdravit nemocného či nějakým způsobem postiženého člověka pouhým dotytek.A pokud by někdo takový doopravdy existoval,nechal by se se svou mocí ukřižovat?Biblický příběh mi připadá až moc nepravděpodobný na to,aby byl založen alespoň na kousku pravdy.To,že je Bible příběhem pravdivým,je podle mně stejně pravděpodobné,jako pohádka o Šípkové Růžence,která usla na 100 let a probudil jí polibek prince.Zároveň výroky jako :"Uhodí-li tě někdo přes pravou tvář,nastav mu i levou." jsou podle mého názoru lehce naivními.Ošem abych jen nekritizovala,musím uznal,že ač je autor neznámý,nápad byl velice dobrý a protože jsem četla výtisk přepsaný do novodobé češtiny,knížka se mi poměrně dobře četla.U některých částí jsem se i lehce pousmála,avšak na konci mi bylo líto těch,co věří v její pravdivost.

Muzikantská Liduška

30. ledna 2011 v 13:09 | Tereza Bass |  Četba
MUZIKANTSKÁ LIDUŠKA
Autor: Vítězslav Hálek

Vítězslav Hálek:
·         1835-1874
·         vlastním jménem
Vincenc Hálek
·         Spisovatel, novinář, literární a divadelní kritik, fejetonista, básník a dramatik, organizátor kulturního života své doby
·         Redaktor Národních listů
·         Působil v Akademickém čtenářském spolku a v Umělecké besedě
·         V tvorbě převládá optimismus a snaha harmonizovat vztahy mezi lidmi
·         Dílo: Večerní písně; Pod dutým stromem; Na vejminku; Na statku a v chaloupce; Poldík rumař; Študent" Kvoch; Pohádky z naší vesnice (soubor balad a romancí)
·         Dramata: Záviš z Falknštejna; Král Vukašín; Sergius Catilina

Muzikantská Liduška:
·         Postavy: Liduška Staňková
                   Toník
                   Zlatý ženich
                   Krejza
                   Staňkovi
                   Souček
Příběh začíná na vesnické tancovačce, kde se seznamujeme s Liduškou a Toníkem. Toník je muzikantem a s Liduškou jsou do sebe zamilováni. Nejprve spolu tancují, ale poté musí jít Toník hrát, a tak nechává Lidušku sedět. Ta ze svého milého nemůžu spustit oči, a tak ani nezpozoruje, že ji žádá Krejza, syn statkáře, o tanec. Krejza se urazí a vyčte Toníkovi, že zakazuje Lidušce tancovat s jinými. Protože to není pravda, Toník se rozzlobí a požádá Zlatého ženicha, který je blázen, aby Krejzovi něco provedl. Zlatý ženich se mu říká proto, že ať řekne cokoliv, nikdy před to nezapomene přidat slovo zlatý. Zlatého ženicha napadne, že by mohl nasadit Krejzovi na krk slaměný věnec. To také udělá. Všichni se Krejzovi smějí a on je rozhořčen.
                                   Zanedlouho začne chodit Krejza ke Staňkům. Rodiče Lidušky si ho oblíbí a společně s ním naplánují svatbu. Liduška však miluje Toníka a o svatbě nechce slyšet ani slovo. Rodiče jsou však neústupní a nevadí jim pohled na nešťastnou dcerku. Když přijde Krejza na námluvy, Liduška ho úplně ignoruje. Přemlouvá ji, ať ho políbí, ale ona raději uteče k bezu, kde čeká na svého Toníčka. Když dorazí, slíbí si, že si zůstanou na věky věrní.
                                   Netrvá to moc dlouho a koná se svatba. Toník jim společně se svou kapelou hraje. Doufá, že si Liduška Krejzu nevezme. Když je však uvidí jít k oltáři, raději uteče a nechá se naverbovat na vojnu. To však Liduška netuší. U oltáře však řekne, že si Krejzu nebere z lásky, ale z donucení. Tím je svatba zrušena. Volá Toníka, ale nikdo neví, kam se poděl.
                                   Postupem času se Liduška zblázní. Navštěvuje všechny tancovačky, sedí v koutě a vyhlíží, zda se neobjeví její Toníček. Proto, že chodila po všech muzikách, začalo se jí říkat muzikantská Liduška. Všichni se jí smáli, jediný Zlatý ženich měl pro Lidušku pochopení.

31.1. - 4.2. 2011

30. ledna 2011 v 12:05 | Tereza Bass |  Termíny testů a úkoly
31. 1. - Fyzika - kmitání
1. 2. - Fejeton - Školní prostředí; Když je Čech na cestách
3. 2. - Literatura - realismus
4. 2. - Pololetní prázdniny

Realismus II.

23. ledna 2011 v 14:45 | Tereza Bass |  Literatura
·         Fjodor Michajlovič Dostojevskij - 1821 - 1881
- Naturalista
- Proticarské názoryànucené práce na Sibiři
- Idiot - kníže Myškin se vrací do Petrohradu od lékaře, který jej léčil na epilepsii. Ve vlaku se seznámí s Parfenem Regožinem, který jede do Petrohradu pro dědictví po otci. Kníže jej zve na návštěvu, ale Parfen se chce nejprve podívat za Natasjou Filipovnou. Jde ji navštívit a setká se s Gavrielou Ardalinovičem, budoucím manželem Nastasji. Parfen se do Nastasji zamiluje a ta mu řekne, že si ho vezme jen tehdy, když jí přinese 100 000 rublů na oslavu jejích narozenin. To Parfen splní, a tak mu Nastasja slíbí sňatek. Na oslavu dorazí i kníže, který se do Nastasji také zamiluje. Vyzná jí lásku a požádá o ruku. Nastasja nakonec přijme, ale poté, co mu dvakrát uteče od oltáře, se žádná svatba nekoná. Myškin se následně zamiluje do Aglaji Jepančinové. Chtějí se vzít, ale její matka s tím nesouhlasí, protože si myslí, že je Myškin idiot. Příběh končí tím, že Rogožin zabíjí Nastasju.
-        Zápisky z mrtvého domu
-        Bratři Karamazovi - motiv otcovraždy
-        Zločin a trest - 6 částí
-        Chudý student Raskolnikov musí kvůli nedostatku peněz opustit studia. Rozhodne se zavraždit lichvářku, aby ji mohl okrást.Je přistižen její sestrou, a tak i ji musí zabít. V okamžiku, kdy je na odchodu, se někdo začne vkrádat do bytu. Raskolnikov zpanikaří a uteče. Zanedlouho se začnou vraždy vyšetřovat. Petrovič si je jistý, že to udělal Raskolnikov. Místo něj se však s činu přizná Nikolaj. Raskolnikov se svěří se svým trápením své lásce Soně, ale přitom jej slyší sekretář, který chce situace využít a přimět k poměru Raskolnikovu sestru, Duňu. Raskolnikov se nakonec přizná a společně se Soňou odjíždí na 8 let nucených prací na Sibiř.
·         Anton Pavlovič Čechov - 1860 - 1904
-
Strýček Váňa - Obětování se a neopětovaná láska ke klavíristce Jeleně přiměje Ivana Vojnického k zoufalému pokusu zastřelit profesora Serebrajova, Jelenina muže. Přeživivši Serebrajov s Jelenou odjedou a Ivan dál vede svůj samotářský život
-
Višňový sad - Raněvská, bohatá žena, se potýká s dluhy, a tak mzsí prodat statek s višňovým sadem. S bratrem Gajevem se ho neradi zbavují, neboť na něj mají spoustu vzpomínek z dětství. Dcera Raněvské, Aňa, se těší, až jej prodají, neboť k němu nemá žádný citový vztah. Varja, nevlastní dcera Raněvské, miluje Lopachina, který chce višňový sad odkoupit, rozparcelovat jej a vykácet. Cílem díla bylo ukázat, jak moc je šlechta nepřizpůsobivá a nepraktická.
-Tři sestry - Drama
předvádí několikaletý úpadek sourozenců Prozorovových, tří sester a jednoho bratra, uvězněných na ruském maloměstě, jejichž největší touhou je odjet do Moskvy. Nejstarší Olga je stará panna, středoškolská učitelka, prostřední Máša je nešťastně vdaná za maloměstského učitele a nejmladší Irina sní o lásce, ale po jejím zklamání nastupuje podobný osud jako Olgy. Bratr Andrej je zcela zruinován svou drakonickou ženou Natašou.

·         Anglická literatura

·         Jane Austenová - 1775 - 1817
-      Tzv. rodinný román
-      Popis středních venkovských vrstev
-      Rozum a cit
-      Pýcha a přemlouvání
-      Pýcha a předsudek - kritika pokrytectví
-  
Rodina Bennetových se účastní plesové sezóny, kde se Jane seznámí s panem Bingley. Pan Darcy odmítá tanec s Elizabeth, ale ta se s tím lehce vyrovná. Pan Bingley zve Jane k sobě. Ta jede na koni, aby nastydla a mohla u pana Bingley zůstat. Elizabeth se chce za svou sestrou podívat, ale musí jít pěšky. Později k Bennetovým přijíždí synovec Collins, který požádá o ruku Elizabeth, jenže ta ho odmítne a Collins si vezme její kamarádku, Charlotte. Elizabeth se sbližuje s panem Wickhamem. Pak Darcy odjíždí a Elizabeth ho následuje. Darcy ji požádá o ruku, ale ona odmítne. Sestra Lydia uteče s Wickhamem a vezmou se. Po svatbě řekne Lydia, že svatbu zaplatil pak Darcy, což přesvědčí Elizabeth, že se Darcy změnil a vezme si jej. Jane se vdá za pana Bingley.
·         Sestry Bronteovy - Na větrné hůrce

·         Thomas Hardy - Tess d' Urveville

·         Charles Dickens - 1812 - 1870
-
Romantismus, realismus
- Oliver Twist - Oliver Twist vyrůstá v dětském domově, a když mu je 10 let, dětský domov rozhoduje, jak se dětí zbavit, a tak posílají Olivera do učení k výrobci rakví. Oliver se rozhodne utéct do Londýne, kde se přidá k bandě lupičů Fagina, která je složena převážně z malých dětí, ale i prostitutky Nancy nebo pana Sikese. Jednoho dne, po nezdařeném vloupání, zůstane zraněný Oliver v domě paní Mayliové, kam se vloupal. Paní Mayliová se společně se svou svěřenkyní Rózou o Olivera starají. Postupem času zjistí, že má Oliver nevlastního bratra Monkse. Sikes nechce Olivera pustit a ze žárlivosti zabije Nancy. Olivera se nakonec ujme přítel jeho otce, Brownlow.

·         Robert Louis Stevenson - 1850 - 1894
-     Básník, cestopisec, spisovatel
-     Romantismus, realismus
-     Podivný příběh dr. Jekylla a pana Hyda - hororový příběh

Západní Evropa, UK

22. ledna 2011 v 16:23 | Tereza Bass |  Zeměpis
ZÁPADNÍ EVROPA
·         Velká Británie, Irsko, Francie, Německo, Holandsko

·         Velká Británie
·         Spojené království Velké Británie a Severního Irska
·         2. Nejhustěji osídlený stát v Evropě
·         Konstituční monarchie - Alžběta II.
·         Hebridy, Orkneje, Shetlandy, Normandské ostrovyàpatří k UK
·         Závislá území: Falklandy, Bermudy, Gibraltar
·         Sever (Skotská vysočina) - hornatý, zbytek převážně nížiny
·         Kambrické pohoří (Wales)
·         Mírné oceánské klima
·         4 historické oblasti: Anglie - Londýn
                                      : Skotsko - Edinburgh
                                      : Wales - Cardiff
                                      : Severní Irsko - Belfast
·         Více národnostní stát
·         Protestantská x katolická církve
·         Nejvyspělejší stát tzv. G8 (= 7 nejvyspělejších ekonomik + Rusko)
·         Od 1973 členem EU
·         70% obyvatel zaměstnáno ve službách
·         Moderní zemědělství, ale špatné podmínky
a)tradiční oblast - střední Anglie, těžba černého uhlí
b)moderní oblast - jižní Anglie
·         60. Létaàtěžba ropy ze Severního moře
·         Manchester - textilní průmysl
·         Glasgow - hutnický průmysl
·         Dovoz potravin
·         Živočišná výroba - skot, ovce

·         Irsko
·         Hospodářský závislé na UK
·         Nížiny
·         1937àvznik
·         Hlavní město - Dublin
·         Oceánské klima
·         1973 - vstup do EU
·         Úřední jazyk - angličtina
·         Málo nerostných surovin
·         Dříve slabá ekonomika
·         Dotace z EU
·         Vyspělý stát
·         Rozvoj cestovního ruchu
·         Hustá říční síť
El Barrio

22. ledna 2011 v 14:35 | Tereza Bass |  Španělština
El barrio
Čtvrť
Ideal
Ideální
El pueblo
Vesnice
La Ciudad
Město
El lugar
Místo
El sitío
Místo
El centro
Centrum
La zona peatonal
Pěší zóna
La zona verde
Zelená zóna
El parque
Park
El jardín
Zahrada
El contenedor de basura
Popelnice
El cajero automático
Bankomat
El teléfono público
Telefonní budka
El centro comercial
Obchodní dům
La tienda de ropa
Obchod s oblečením
La estación de metro
Nádraží metra
La estación de autobus
Autobusové nádraží
La estación de tren
Vlakové nádraží
El párking
Parkoviště
La biblioteca
Knihovna
El museo
Muzeum
El teatro
Divadlo
La inglésia
Kostel
La parada de taxi
Zastávka taxi
La parada de autobús
Autobusová zastávka
La parada de tranvía
Tramvajová zastávka
El hotel
Hotel
El hospital
Nemocnice
El mercado
Tržnice
La cafetería
Kavárna
La librería
Knihkupectví
La zapatería
Obchod s obuví
La panadería
Pekárna
La verdulerída
Obchod se zeleninou
La frutería
Obchod s ovocem
La carricería
Řeznictví
La pescadería
Rybárna
La joyería
Zlatnictví
Correos
Pošta
La farmacia
Lékárna
La casa
Dům
El piso
Byt, patro
La plaza
Náměstí
La calle
Ulice
Lejos
Daleko
Cerca
Blízko
Al lado
Vedle, u
Al final
Na konci
El principio
Na začátku
Delante
Vepředu
Detrás
Vzadu
Todo recto
Rovně
En las afueras
Na venkově
En el centro
Uprostřed, v centru
Estracho
Široký
Ancho
Úzký
Tranquilo
Klidný
Aburrido
Nudný
Ruidoso
Hlučný
Bonito
Hezký (věc)
Féo
Ošklivý
Moderno
Moderní
Antiguo
Starý
Interesante
Zajímavý
A pie
Pěšky
En coche
Autem
En autobús
Autobusem
En tranvía
Tramvají
En tren
Vlakem
En barco
Lodí
En avión
Letadlem
En taxi
Taxíkem
En moto
Na motorce
En bici
Na kole
El dibujo
Obrázek
El gimnasio
Fitness
El patio
Hřiště
La fuente
Fontána
El humo
Kouř

24. - 28.1

21. ledna 2011 v 22:36 | Tereza Bass |  Termíny testů a úkoly

  • Pondělí - 24. 1.: Fyzika - výpisky REZONANCE OSCILÁTORU
  • Úterý - 25. 1.: Český jazyk - fejeton ABY KAŽDÝ DEN ZA NĚCO STÁ
: Španělština - test SLOVÍČKA
  • Středa - 26. 1.: Odevzdání seminářů
  • Čtvrtek - 27. 1. : ZSV - otázky z referátu na daný stát

časová osa

16. ledna 2011 v 14:38 | Tereza Bass |  Dějepis
·        
476 - zánik Západořímské říše; začátek středověku
·        
742 - vláda Karla Velikého
·         1306 - smrt Václava III. àvymření Přemyslovců
·         1309 - přesídlení papeže do Avignonu
·         1389 - turecké vítězství na Kosově poli
·         1331 - upálení Johanky z Arku
·         1337 - počátek stoleté války
·         1346 - bitva u Kresčaku
·         1346 - smrt Jana Lucemburského
·         1347 - 1352 - velká morová epidemie v Evropě
·         1453 - ukončení stoleté války
·         1485 - nástup Tudorovců v Anglii

·         1310 - nástup Lucemburků na český trůn
·         1310 - Inaugurační diplomy
·         1318 - Domažlické úmluvy
·         1344 - povýšení českého biskupství na arcibiskupství
·         1346 - Karel IV. českým a římským králem
·         1348 - založení pražské univerzity
·         1348 - vznik zemí Koruny české
·         1355 - Karel IV. korunován císařem Svaté říše římské
·         1355 - Majestát Carolina
·         1356 - Zlatá bula
·         1357 - Karlův most
·         1378 - smrt Karla IV.
·         1380 - velký mor v Čechách

·         1402 - Jan Hus ustanoven kazatelem v Betlémské kapli
·         1409 - Kutnohorský dekret
·         1414 - počátek přijímání podobojí
·         1414 - sněm v Kostnici
·         1415 - upálení mistra Jana Husa
·         1416 - upálení mistra Jeronýma Pražského

·         1419 - 1. pražská defenestraceàpočátek husitských válek
·         1420 - založení Tábora
·         1420 - 4 pražské artikuly
·         1420 - 1. křižácká výprava
·         1420 - bitva na Vítkově
·         1421 - Čáslavský (zemský) sněm
·         1424 - smrt Žižky
·         1431 - porážka křižácké výpravy u Domažlic
·         1434 - bitva u Lipanàporážka radikálních husitů
·         1436 - Basilejská kompaktáta
·         1436 - uznání Zikmunda Lucemburského českým králem
·         1437 - smrt Zikmunda
·         1458 - Jiří z Poděbrad králem
·         1471 - nástup Jagellonců
·         1485 - Kutnohorský náboženský míràdefinitivní konec náboženských válek
·         1490 - personální unie českého soustátí a Uher

·         1490 - přesídlení Vladislava Jagellonského do Budína

·         1500 - Zemská ústava vydaná Vladislavem Jagellonským
·         1517 - Svatováclavská smlouva
·         1526 - Smrt Ludvíka Jagellonskéhoàvymření Jagellonské dynastie
·         1234 - vznik Zlaté hordy
·         1380 - bitva na Kulikovském poli
·         1386 - nástup Jagellonců na polský trůn
·         1387 - Zikmund Lucemburský na uherský trůn
·         1410 - bitva u Grunwaldu
·         1466 - toruňský mír
·         1426 - bitva u Moháče

·         1450 - vynález knihtisku
·         1453 - pád Konstantinopole
·         1492 - první globus
·         1492 - objevení Ameriky
·         1510 - Koperníkův objev, že Země obíhá kolem Slunce
·         1519 - obepluta Země